Jak cestovat po Austrálii
Půjčíte-li si auto a vydáte se na individuální cestu po kontinentu, nevyhnete se monotónním stovkám kilometrů po silnicích jako podle pravítka. Mají své mystické kouzlo, jen musíte brát vážně rady, jež dávají plakáty u silnice. Abyste se „nezařadili do statistiky havárií“ (Donʼt be a statistic), je třeba pravidelně zastavovat, jak radí tabulky s nápisem Stop – Revive – Survive. Pak už zbývá jen vybrat správnou dobu pro návštěvu a tu nejlepší trasu.
K protinožcům raději nejezděte během české zimy, i když je v Austrálii v té době léto. V lednu si bere většina obyvatel měst dovolenou, kterou spojuje s Vánoci, stěhuje se k moři a kempy jsou až katastrofálně přeplněné. Na Austrálii je nejzajímavější její pouštní, polopouštní a stepní centrum nazývané Red Center a také tropický sever, tj. oblasti zcela odlišné od toho, co známe z Evropy. V australském létě stoupají v nitru kontinentu teploty na hranici únosnosti, sever zase sužují monzuny a silnice v širokém okolí Darwinu mohou být zavřené. Pokud je na začátku cesty uzavírka, počítejte s tím, že ji Australané berou opravdu vážně. V případě porušení či dokonce havárie v uzavřené oblasti jsou pokuty velmi vysoké, což ale platí obecně. Na otázku, kolik se platí za alkohol za volantem, nám strážník odpověděl jedním slovem: Vězení. Za projetí křižovatky, při němž se oranžová změnila na červenou, přišla na adresu majitele auta neoddiskutovatelná pokuta 300 AUD.
Pokud si chcete užít The Outback (odlehlé oblasti vnitrozemí), musíte mít s sebou teplé svetry, bundy, spacáky a vyrazit do Austrálie od června do srpna. Tehdy teplota v centru kontinentu sice v noci klesá i k nule, ale přes den je tam příjemných 20–24 °C. Cesty pro offroad vozy jsou bez bahna, otevřené, sjízdné a na tropickém severu neprší. Tehdy můžete využít australskou specialitu swag, jakési kempovací „3 v 1“, tj. srolovaný stan s matrací a spacákem pohromadě. Auta ho často vozí na střeše v podobě obří role. Původně šlo o deku a celtu, které zdejší kovbojové vozili srolované za sedlem.
Počítejte s tím, že v Austrálii je všude daleko a mezi jednotlivými zajímavostmi ujedete běžně i 500 km. Pokud mezi nimi nebudete létat a auto si půjčovat jen v místě, budete muset hodně pečlivě plánovat, abyste viděli co nejvíc. Pro půjčení auta využijte renomované půjčovny (např. Britz, Apollo, Juicy, Mighty, Budget). Je těžké rozhodnout, co vynechat: tropický sever s Darwinem, opuštěný západ s Perthem, Rudý střed s Uluru, magické pouště na západě a jihu, Sněžné hory s nejvyšším vrcholem Mount Kosciuszko, silnici Great Ocean Road na jihu nebo některé ze čtveřice největších měst Adelaide, Melbourne, Sydney, Brisbane?
Pokud přiletíte do Sydney a potřebujete se dostat z letiště na určitou adresu do města, je nejlepší objednat si předem přes internet shuttle. Pro městské autobusy si zadarmo vyzvedněte v trafice „tramvajenku“ a zároveň si na ni kupte kredit (minimálně 10 AUD). Nejlevněji se nakupuje v největších supermarketech, u kterých bývají velká parkoviště. V případě potravin jde o řetězce Coles a Woolworths, vše potřebné ke kempování dostanete v Bunnings Warehouse, různé věci na auto např. v Supercheapauto nebo Repco. V neděli mají menší obchody, ale někde i supermarkety zavřeno. Alkohol se neprodává v supermarketech, ale ve speciálních obchodech nazývaných Bottleshop. Často bývají v nákupních centrech hned vedle supermarketu. Nádrže na vodu na silničních odpočívadlech se pravidelně, tj. zhruba jednou za tři týdny, doplňují z cisterny kvalitní pitnou vodou. Jenomže na nádrže denně praží slunce a kvalita vody v nich klesá. I proto je na nádržích upozornění „voda nemusí být vhodná k pití“. Chuť mívá strašlivou, na mytí ale stačí. Dálnice jsou většinou zadarmo, jen ve městech se na určitých místech platí mýto, které se odečítá elektronicky nebo je nutno do tří dnů poslat částku přes internet.
Před odjezdem se vyplatí stáhnout si do telefonu nebo tabletu mapy a offline navigaci Osmand. Dalo trochu práci si na ni zvyknout, ale pak se velmi osvědčila, je výborná i pro navedení k obchodům. Pro hledání konkrétní adresy a ve městech vůbec jsou lepší Google Maps, případně offline mapy Austrálie z Mapy.cz. Protože elektronika se může rozbít a nabíječka přestat fungovat, je dobré mít s sebou i klasický silniční atlas Austrálie. Pro přípravu cesty, celkovou orientaci i jako doplněk stažených map je nepostradatelný.
Zbývá už jen koupit letenky a zajistit si vízum, což je velmi jednoduché. Nejrychlejší letecké spojení představuje zhruba 20 hodin letu. Turistické vízum pro maximálně devadesátidenní pobyt se dá vyřídit online během několika málo dnů.